نسل سوم تلفن همراه به کره شمالی وارد شد

تاریخ: یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ ساعت: ۰۴:۳۴

نسل سوم تلفن همراه به کره شمالی وارد شد

موبنا- در حالی که چند سالی بیشتر از آزاد شدن دسترسی مردم کره شمالی به تلفن همراه نمی‌گذرد، تعداد کاربران شبکه نسل سوم این کشور به دو میلیون نفر رسیده است.

دولت کره شمالی تحت قوانین سختگیرانه‌ای مردم را برای دسترسی به فناوری از جمله اینترنت تحت فشار قرار داده است. اما به تازگی سرویس‌های شبکه نسل سوم برای تلفن های همراه در این کشور ارایه شده است.

شرکت کوریولینک تنها شرکت ارایه دهنده سرویس‌های نسل سوم در این کشور است که به تازگی اعلام کرده، تعداد مشترکان این شبکه به دو میلیون نفر رسیده است.

از اواخر سال 2008 استفاده از تلفن همراه برای مردم این کشور آزاد شد. البته مردم فقط امکان استفاده از گوشی را فقط برای مکالمه و ارسال پیامک داخل کشور کره دارند و نمی‌توانند به مکالمه بین‌المللی بپردازند.

اما به تازگی سرویس‌های شبکه نسل سوم برای کاربران این کشور امکان‌پ‍ذیر شده است اما مردم کره امکان دسترسی مستقیم به ارتباطات بین‌المللی یا سرویس اینترنت موبایلی را ندارند. فقط افراد غیربومی و خارجیانی که به مدت طولانی در این کشور اقامت دارند اجازه استفاده از اتصالات اینترنت را دارند، اما هنوز هم اکثر خطوط تلفن داخلی این کشور مسدود است.

بر این اساس از ابتدای سالجاری دولت این کشور امکان حمل و نقل موبایل توسط توریست‌ها را فراهم کرد و این افراد می‌توانند از سرویس‌های شبکه 3G با دسترسی محلی استفاده کنند.

سال 2008 اپراتور Koryolink اقدام به پوشش شبکه بی‌سیم در این کشور کرد. تعداد کاربران موبایل تا سال 2010 در این کشور به 300 هزار نفر رسید.

در این کشور حقوق ماهیانه مردم به طور میانگین حدود 15 دلار است در حالی که خرید یک تلفن همراه 400 دلار هزینه دارد. به این ترتیب فقط چهار درصد از مردم به موبایل دسترسی دارند.
البته برخی از افراد نیز خطر واردات غیر قانونی تلفن همراه را قبول و اقدام به وارد کردن موبایل از طریق کشور چین می‌کنند. مزیت این تلفن‌های همراه نسبت به اپراتور خود کشور کره شمالی تماس‌های بین المللی است.

کاربرانی که دارای این تلفن‌ها هستند می‌توانند در کنار مرزهای کره از طریق اپراتورهای کشور چین تماس‌های بین المللی برقرار کنند. در سوی دیگر ایجاد این نوع تماس‌ها از طریق اپراتور Koryolink مجاز نیست زیرا دولت قصد دارد که از خروج هر گونه اطلاعاتی به خارج از کشور جلوگیری کند.

گفته می‌شود، اپراتور Koryolink در ابتدا تمامی شماره‌های خود را با عدد 1912 شروع می‌کرد زیرا تاریخ تولد رییس جمهور کره شمالی Kim Il-sung در این سال بوده است.

البته بعد از مدتی به علت افزایش تقاضا این اپراتور مجبور شده پیش شماره 1913 را نیز به لیست سرویس خود اضافه کند.

جمعیت کشور کره شمالی 24 میلیون نفر اعلام شده است.

نظرات

نام:*
عنوان:*
متن:*
کد امنیتی:*